آمادگی برای بچه دار شدن

زایمان و بارداری

جمعه, 24 مرداد 99 ساعت ۲۲:۰۰
نویسنده: محسن ارفعی

بررسی مواردی که قبل از بارداری باید بدان توجه کرد

سلامت جسمی و روحی مادران در زمان بارداری

امروزه ثابت شده است که سلامتی جسمی و روحی زن در زمان بارداری تأثیر فراوانی در سلامتی جنین و نوزاد دارد.
لازم است بارداری در شرایط بهداشتی باشد و زن باردار کاملا تحت نظر یک متخص ص زایمان قرار گیرد. معاینات ماهیانه از نظر وزن، وضع عمومی و همچنین پیشرفت رشد جنين بسیار مهم است. زن باردار چنانچه از جهات دیگر بدنی سالم باشد لازم است رژیم غذائی معمولی داشته باشد البته اضافه کردن بعضی مواد معدنی و ویتامینها که کمبود آنها در رشد جنین مؤثر است ضروری به نظر می رسد.

نمک خوردن  درمورد زن باردار سالم  :

یک اضافه وزن ۹ کیلو گرمی به طور متوسط در انتهای بارداری طبیعی میباشد. در مواردی که زن باردار دچار فشار خون یا بیماریهای قلبی و کلیوی میباشد رژیم فاقد نمک توصیه می گردد ولی در حد طبیعی هیچ گونه ضرری ندارد.

نکات مربوط به تغذیه زن باردار:

چنانچه زن باردار به اندازه کافی تغذیه شود و بخصوص کمبودهای مواد معدنی مثل آهن و ویتامینها را در دوره بارداری نداشته باشد نوزادی سالم خواهد داشت و خود نیز دچار خستگی و
ضعف پس از زایمان نمی گردد. چنانچه بعضی از زنان باردار بیش از حد اضافه وزن داشته باشند و معاینات ماههای آخر نشان دهد که نوزاد نیز م مكکن است اضافه وزن داشته باشد تجویز رژیمهای خاص توصیه می گردد.
در زمان بارداری لازم است یکی دو بار امتحان ادرار و خون از زن باردار به عمل آید. در امتحان ادرار جستجوی آلبومین و قند برای طبیب زایمان راهنما خواهد بود. در امتحان خون تعی ین میزان هموگلوبين، عکس العملهای سرولوژیک )بررسی سیفیلیس(، و گروه و RH خون مادر ضروری میباشد.
آماده شدن زن جهت زایمان از زمان بارداری شروع میشود و طبیب زایمان راجع به امر طبیعی زایمان با زن باردار گفتگو می کند. لازم است زن در این دوره از نظر روحی و عاطفی کاملا در یک حالت متعادل بسر برد. شوکهای عصبی، ضربه روحی و ترسیدن و ترساندن زن باردار مسلما بر روی نوزاد آینده او تأثیر خواهد گذاشت.
بخصوص در بارداری و زایمان ابتدا لازم است کلیه راهنمائیهای معمولی از طرف طبیب به عمل آید تا زن باردار در یک محيط امن قرار گرفته و به طور طبیعی کلیه مراحل بارداری را تا زمان زایمان سپری نماید. در بارداریهای بعدی زن تجربیات کافی خواهد داشت. در زمان بارداری کارهای مشکل و سخت جهت زن باردار توصیه نمی گرد د ولی او می تواند در تمام دوره بارداری کار خارج از منزل خود را دنبال نماید و همینطور می تواند کارهای روزمره خانه را طبق معمول انجام دهد.

در زمان بارداری باید از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خود داری شود. چنانچه زن در زمان بارداری دارای روحیه سالم و قوی باشد و زایمان برای نامبرده یک امر طبیعی و فیزیولوژیک تلقی گرد د رابطه او با جنين و بعدا با نوزاد در شرایط عاطفی بهتری صورت می گیرد. در دو کلمه لازم است بارداری و زایمان با عشق و علاقه زن و مرد برگزار گردد. نتایج حاصل از وضع روحی نوزاد، رابطه عاطفی و حس تفاهم بهتری بین فرزند و مادر ایجاد خواهد کرد.
زن باردار بخصوص در ماههای اول حاملگی باید از مصرف داروهای آرام بخش، سولفامیدها،بعضی از آنتی بیوتیکها و یا داروهای دیگری که برای جنین اثر سوء دارند خود داری نماید. انجام رادیو گرافی باید با احتیاط کامل صورت گیرد. همچنین زن باردار لازم است که از بیماریهای ویروسی و تماس با کودکان بیمار اجتناب نماید. ضربات وارده به مادر در زمان بارداری روی جنین اثر کرده م مکن است ناراحتیهای مختلفی را در نوزاد بوجود آورد لذا زن باردار نباید در معرض مصدوم شدن و خطرات ناشی از آن قرار گیرد.
بارداری زن م مکن است با مشکلاتی روبرو گرد د، ناهنجاریای دستگاه تولید مثل، کمبود هورمونها، مشکلات روانی زن و مرد، کمبود اسپر ما توزئید و غیره. خوشبختانه امروزه این مشکلات قابل درمان هستند ولی وجود یک بیمه تکمیلی کامل مانند بیمه تکمیلی سامان که بتواند موارد مربوط به زایمان را پوشش دهد کمک شایانی به اقتصاد خانوار مینماید. سلولهای تناسلی زن و مرد را در شرایط مخصوص در مجاور یکدیگر قرار داده و پس از آن در رحم مادر و یا در صورت نداشتن رحم در رحم مادر دوم قرار میدهند و بارداری را از نظر سلامتی دنبال می نمایند. در برخی کشورها این طرز درمان منع قانونی دارد. این نوع بارداری در بیشتر مواقع با دوقلو یا سه قلو بودن جنین همراه است.

بیشتر بخوانید:وسایل لازم برای زایمان و تولد نوزاد